четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Герет: Македонија треба да ги забрза реформите

garet500

Последни вести

Амбасадорот на Велика Британија Чарлс Гарет е убеден дека ќе продолжи процесот на приближување на Македонија кон Европската унија.

– Сега има нова Европска комисија, нови членови кои се во целост квалификувани и посветени кон задачата и затоа верувам дека процесот на приближување на Македонија ќе продолжи, изјави денес Гарет.

Забрзувањето на процесот на евроинтеграција, како што наведе, може да се случи само врз основа на забрзувањето на реформите во Македонија. Што побрзо ќе се спроведат тие реформи, толку побрзо и Македонија ќе се доближи до Европската унија, вели Гарет.

– Како британски амбасадор се надевам дека двата процеса кои се од исклучителна важност за Република Македонија ќе се одвиваат што е можно побрзо, изјави Гарет.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести