вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Германците и Русите најчести туристи во Словенија

download

Последни вести

Словенечките туристички агенции минатата година имале најмногу туристи од Германија и Русија, а потоа следуваат Италија, Израел, Австрија, Велика Британија, Белгија и Јапонија.

Од балканските земји, во Словенија најмногу туристи имало од Хрватска, додаваат од Словенечката туристичка организација.

Минатата година, агенциите организирале патувања за 146 илјади туристи од кои поголемиот дел од нив ноќевале во Словенија.

Словенците, пак, најчесто патувале во странство, а по Хрватска, најпосетуваните земји се Италија, Грција, Австрија, Турција, Германија, Франција и Србија.

Во еднодневните излети кои биле огранизирани од агенциите, учествувале вкупно 152 илјади Словенци, од кои 55 илјади во патувања низ државата, а 97 илјади на дестинации во странство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести