петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Германците се задоволни од бизнис климата во земјава

0,,17492345_303,00

Поврзани вести

Истражувањето на Германската стопанска комора, спроведено во 43 компании кои работат во земјава, покажува дека  германските инвеститори се задоволни од бизнис климата во земјава. 85 отсто од испитаниците се изјасниле дека повторно би инвестирале во Македонија.

Но, според анкетата, постојат работи во јавната администрација, правната сигурност и јавните набавки кои би ттребало да се подобрат

„ Германија го засилива значењето за наш најзначеане трговски партнер. Во 2008 пред кризата извозот кон германија беше 14 отсто, а денес со крај на 2013 извозот кон гермнаија е 36 отсто или во апсолутни 383 милиони евра во 2008 и лани 1.154 милиони евра“, посочи  Mаја Kадиевска Војновиќ, вицегувернер на Народна банка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести