сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 17

Германија бара војници доброволци за борба против еболата

germanija

Последни вести

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен побара доброволци од германската армија кои би работеле во клиника во Западна Африка, каде од ебола починаа над 2.600 луѓе, пишува МИА.

Фон дер Лајен ги повика војниците и цивилите доброволно да се вклучат во мисијата.

Таа наведе дека потенцијалните доброволци ќе бидат соодветно обучени и платени, а во итни случаеви ќе бидат вратени во Германија.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести