вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Германија донира 24 милиони евра за земјите со ебола

oo

Последни вести

Светската програма за храна добила 24 милиони евра од германската Влада за помош на над еден милион луѓе во држави од западна Африка погодени од епидемијата на ебола.

Средствата ќе бидат искористени итно за купување храна и финансирање операции од воздух за доставување прехранбени продукти за пациентите, што се лекуваат од ебола во клиниките, за оние кои оздравеле и за погодените општини во Сиера Леоне, Либерија и Гвинеја.

Тоа е најголемата досега доставена помош за покривање на потребите за храна на луѓе во државите во кои има епидемија од ебола.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести