понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Германија и закажа дуел на Франција

GERMANIJA I ZAKAZA NA FRANCIJA

Последни вести

Пласман во 1/4 финалната рунда обезбедија и репрезентативците на Германија на кои им потребни дури 120 минути за да забележат минимален триумф од 2:1 во дуелот против одличниот тим на Алжир.

Големиот фаворит дојде во водство во 92 минута со погодокот на Андрес Шурле, а 120 минута, во листата на стрелци се запиша и Месут Озил.

Веќе во следниот напад Алжир намали на 2:1 со погодокот на Абделмене Џабу.

Противник на Германија во 1/4 финалната рунда ќе биде репрезентацијата на Франција, а тој натпревар ќе биде одигран на 4 јули.

“Победивме благодарение на нашата желба, на нашата сила, но не можам да кажам дека сум задоволен од играта во првото полувреме. Одигравме подобро во вторите 45 минути и во двете продолженија. Моравме да постигнеме погодок во второто полувреме. Без причина му дозволивме на противникот да го наметне својот стил на игра. Имавме големи проблеми со нивните долги топки, со брзите контра напади. Имавме потреба од фудбалери кои ќе ја направат потребната разлика. Затоа шасна добија Кедира и Шурле кои имаат голем удел во оваа победа”, изјави предводникот на Германија, Јоаким Лев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести