понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Германија испрати војници во Ирак

Германскиот Будесвер веќе стави на располагање опрема за курдските борбени сили во северен Ирак, околу 4.000 шлемови, 4.000 панцир кошули, 700 апарати за комуникација и друга техничка опрема.

vojnici

Последни вести

Германија испрати шестмина свои војници во ирачкиот град Ербил за координација на можната испорака на оружје во борбата против групацијата „Исламска држава“, пишува германското списание „Шпигел“, додавајќи дека со тоа, иако се’ уште не е донесена официјална одлука дали Германија ќе испрати оружје, е сторен првиот чекор.

Во договор со германското Министерство за надворешни работи создаден е еден „воен елемент на поврзување“, а под тој термин, како што наведува весникот, се мисли на шестмината војници, кои во тој град би требало да помогнат при распределба на помошта на цивилите и во координацијата на евентуалната испорака на оружје.

Германскиот Будесвер веќе стави на располагање опрема за курдските борбени сили во северен Ирак, околу 4.000 шлемови, 4.000 панцир кошули, 700 апарати за комуникација и друга техничка опрема.
Германскиот канцелар Ангела Меркел најави дека нејзината Влада најдоцна овој викенд ќе донесе одлука за испораката на оружје во Ирак.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести