петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 36

Германија ќе игра наместо Австралија на СП во Катар

germanija

Последни вести

Ракометната репрезентација на Германија ќе биде дел од Светското првенство во Катар откако добила зелено светло од Меѓународната ракометна федерација (ИХФ), бидејќи Австралија испрати допис дека нема да настапи на Мундијалот.

Ваквата одлука претставува преседан, со оглед на фактот дека од сите елиминирани селекции во баражот своеволно беше избрана токму Германија, што е само уште еден доказ за приврзаноста на европската и светската куќа на ракометот кон оваа земја.

Германија во баражот за ова натпреварување беше елиминирана од селекцијата на Полска, но нема да пропуши уште едо големо натпреварување благодарение на откажувањето на Австралија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести