четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Германија ќе организира конференција за бегалците од Сирија и од Иракфд

germanija

Последни вести

Германското Министерство за надворешни работи соопшти дека ќе организира меѓународна конференција за кризата со бегалците предизвикана од конфликтите во Сирија и во Ирак, објави МИА.

– Конференцијата е планирана за 28 октомври, бидејќи претпоставуваме дека ситуацијата во Сирија ќе се подобри во следните месеци – изјави портпаролот на германското МНР, Саусан Чебли.

Не е прецизирано каде ќе се одржи конференцијата.

Пред два дена Анкара соопшти дека за четири дена во Турција влегле околу 130.000 луѓе, кои бегале од припадниците на Исламска држава. Од почетокот на конфликтот во 2011 година Сирија ја напуштиле околу три милиони луѓе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести