недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Германија ќе воведува патарина за странци

germanija-patarina

Поврзани вести

Европската унија покрена правен случај во врска со плановите на Германија да воведе патарини на своите автопати со цел да добие пари од странските возачи, јави дописникот на МИА од Берлин.

Еврокомесарот за транспорт Виолета Булц објасни дека случајот е започнат затоа што постојат сериозни сомневања за дискриминација од страна на Германија.

За разлика од странците кои ќе мораат да платат патарина, германските возачи сумата што ќе ја платат за патарини ќе ја добијат назад преку компензација, односно со кратење на дел од давачките при регистрација на возилата.

Според планот на германската Влада, патарините треба да бидат воведени од 2016 година, а според Министерството за транспорт, тие би требало да донесат половина милијарда евра годишно во федералниот буџет.

Најчитани вести