понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Германија не и го простува долгот на Грција

bund

Последни вести

Портпаролот на германската канцеларка Ангела Меркел веднаш по официјалните информации за победата на радикалната левица во Грција ги повтори познатите ставови на Берлин.

– Грција мора да ги исполни обврските кон меѓународните кредитори, изјави денеска Штефен Сајберт, портпарол на германската канцеларка, кој ги пренесе ставовите на официјален Берлин од каде се вели дека победата на Ципрас е „суверена одлука“ која што мора да се почитува.

Германија која што е главниот финансиер и креатот на финансискиот пакет за спас на загрозените членки од еврозоната останува на ставот за потреба од понатамошни реформи и исполнување на обврските.

– Германија од почетокот на кризата работеше за стабилизација на еврозоната и сега ќе понуди да работи со новата влада, порача Сајберт.

Честитката за победата на својот нов колега во Грција ќе биде испратена кога Ципрас ќе положи заколетва во Парламентот.

Според портпаролката на германското Министерство за финансии, позицијата на Берлинн за простување на грчкиот долг останува иста. Во исто време таа изјави дека Европската унија постојано искажува волја да разговара за продолжување на програмата за помош на Грција.

Најчитани вести