вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Германија нема да ја толерира муслиманската шеријатска полиција

511367_shariah-polizei_f

Последни вести

Германската влада ќе се обиде да ја забрани групата на муслимански екстремисти кои се нарекуваат „шеријатска полиција“ и кои во западниот град Вупертал им зборуваат на луѓето да не конзумираат алкохол.

Министерот за внатрешни работи на Германија, Томас де Мајцер изјави за „Билд“ дека шеријатскиот закон нема да биде толериран во Германија.

Имено, група муслимани облечени во портокалови маици на кои со црни букви пишува шеријатска полиција оделе во некои делови на градот и на луѓето им зборувале да не пијат алкохол и да не посетуаат ноќни клубови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести