среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 27

Германија планира да воведе патарини за странски автомобили

Германскиот министер за транспорт Александар Добринт планира да воведе патарина за автомобили на основ на кој странските возачи ќе плаќаат за возењето низ таа земја.

energygen-roads

Последни вести

Германскиот министер за транспорт Александар Добринт планира да воведе патарина за автомобили на основ на кој странските возачи ќе плаќаат за возењето низ таа земја.

Германија веќе има патарини за камиони, но за разлика од многу европски земји нема патарина за автомобили.

Добринт, денес рекол дека милиони странски автомобили поминуваат низ Германија, а притоа не придонесуваат за одржувањето на германските сообраќајници, додавајќи дека таа „празнина предизвикана од праведноста“ треба да се пополни.

Добринт планира 2016 година да воведе налепници за патарина за сите автомобили.

Странските возачи ќе можат преку интернет или на бензинските станици да платат. Истовремено даноците на автомобилите во Германија ќе бидат намалени. Ој изразил увереност дека тоа нема да биде проблем.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести