петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Германија помага во уништување на сириското хемиско оружје

Германија одлучи да даде свој придонес во уништувањето на сириското хемиско оружје.

sirija oruzje

Поврзани вести

Германија одлучи да се огласи на повиците на Организацијата за забрана на хемиското оружје и да помогне во уништување на сириското хемиско оружје, изјавил денеска германскиот министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер.

Шефот на германската дипломатија рекол дека земјите кои имаат технички можности треба да помогнат и не треба да одбиваат да пружат помош, а германските оружени сили имаат технички капацитет да го направат тоа.

„Поради тоа во германската влада одлучивме да не бегаме од својата одговорност и да дадеме свој придонес во уништување на хемиското оружје“, рекол Штајнмаер.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести