недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Германија: Претрес на џамии, исламски центри и домови

bigstock-police-line-22737392-750x375

Поврзани вести

Полицијата во Германија вчера изврши петрес во џамија, домови на муслимани, како и во исламски центри во повеќе градови низ земјата, под сомнеж за поврзаност со џихадистите во Сирија.

Акцијата била спроведена во Нирнберг, Бон и Вајхе.

Претресените објекти биле поврзани со осомничени припадници на ултраконзервативното салафистичко движење на возраст од 23 до 36 години, кои планирале напади. Сепак, во операцијата нема уапсени.

– Нема да седиме со скрстени раце и да гледаме како терористите од Исламската држава во Ирак и во Сирија добиваат поддршка од Германија, изјави министерот за внатрешни работи на Баварија, Јоахим Херман.

Повеќе од 400 германски граѓани заминале во Сирија за да се борат на страната на ИД.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести