среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Германија сака конструктивни односи со Русија

merkel

Поврзани вести

Германија сака да гради конструктивни односи со Русија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел во интервју за германски медиум.

Таа исто така истакнала дека не ја исклучува можноста за испраќање на оружје во Ирак, но  дека се уште не е донесена конечна одлука за тоа.

Страдањата на луѓето во северниот дел на Ирак ја приморале меѓународната заедница да ги сопре екстремистите и да им помогне на загрозените.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести