четврток, 24 август 2017  |  Вести денес: 2

Германија: Социјалдемократите го избраа Шулц за противкандидат на Меркел

Оваа одлука ќе биде формално потврдена на 19 март.

Последни вести

Раководството на Социјалдемократската партија на Германија денеска едногласно го избра поранешниот претседател на Европскиот парламент Мартин Шулц за противкандидат на германската канцеларка Ангела Меркел на претстојните избори.

Оваа одлука ќе биде формално потврдена на 19 март.

Парламентарните избори во Германија ќе бидат одржани на 24 септември.

Најчитани вести