сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 21

Германија: Спречен терористички напад

sprengstoffexperten-und-beamte

Последни вести

Германската полиција спречила планиран терористички напад од страна на исламски радикали во градот Оберусел во близина на финансискиот центар Франкфурт, јави дописникот на МИА од Берлин.

Весикот Ди Велт соопшти дека една брачна двојка била уапсена во текот на ноќта, а во нивниот стан било пронајдено оружје и експлозиви. Полицијата не ги потврдува информациите на весникот но за попладнево е закажана прес-конференција на оваа тема.

Според Ди Велт двајцата уапсени, кои се идентификуваат како Халил и Сенај се дел од мрежата на Ал Каеда. Полицијата почнала да го надгледува брачниот пар откако тие купиле голема количина хемикалии кои што можат да се искористат за правење на домашно произведени бомби и почнале да се употребуваат лажни имиња, тврди Ди Велт од каде тврдат дека за време на претресот биле пронајдени и автоматска пушка  и муниција.

Германските разузнавачки служби сметаат дека над 500 германски граѓани досега патувале во Сирија и Ирак за да станат дел од радикални исламистички вооружени групи

 

Најчитани вести