вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Германија: Суфицит од дури 200 милијарди евра

Германија со рекордно ниво на суфицит

germansko-zname

Поврзани вести

Трговскиот суфицит на Германија во текот на минатата година пораснал на рекордни 198,9 милијарди евра од 189,8 милијарди евра од 2012-та.

Тоа е највисоко ниво од моментот кога почнале да се собираат податоци за надворешната трговија, покажуваат податоците на германската кацеларија за статистика Дестатис.

Но, во декември на месечно ниво трговскиот суфицит на Германија благо е намален на 18,5 милијарди од ноемвриските 18,9 милијарди евра, поради нешто послабото темпо на извоз и увоз, стои во соопштението на Дестатис.

Според сезонски прилагодените податоци, вредноста на стоката која е извезена од Германија во декември била 92,5 милијарди евра, што е помалку во однос на ноемвриските 93,3 милијарди евра, додека увозот се намали на 74 милијарди евра од ноемвриските 74,4 милијарди евра.

Сето тоа говори дка сезонски прилагодениот трговски суфицит на Германија во декември е намален, додека трговскиот суфицит исто така се намали на 14,2 милијарди евра во декември за разлика од 19,1 милијарди во ноември, како последица од падот на извозот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести