петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 53

Германија: Уапсено момче кое подготвувало напад

Германските власти уапсиле 15-годишно момче, кое е осомничено за подготовка на напад, а се верува и дека младичот бил во контакт со тинејџерот кој минатата седмица во Минхен уби девет лица во трговски центар, пренесува МИА.

uapsen-terorist-germanija

Поврзани вести

Германските власти уапсиле 15-годишно момче, кое е осомничено за подготовка на напад, а се верува и дека младичот бил во контакт со тинејџерот кој минатата седмица во Минхен уби девет лица во трговски центар, пренесува МИА.

Обвинителството и полицијата во Лудвигсбург соопштија дека тинејџерот е уапсен во понеделникот и пренесен во психијатриска болница, јави Танјуг.

Во домот на осомничениот се пронајдени куршуми, ножеви, план за бегство, хемикалии и инструкции за правење бомби.

Најчитани вести