петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Германија забележа историско висок суфицит

germansko-zname

Поврзани вести

Трговскиот суфицит на Германија, која што е цел на критики во Европската унија поради огромниот обем на извоз, според проценките на Заводот за статистика, минатата година забележал рекордно ниво во глобални рамки.

„Германија, според проценките на Заводот за статистика, во 2013-тата оствари досега незабележано високо ниво на трговски суфицит од 200 милијарди евра, што е најголемиот суфицит остварен во светот минатата година“, се наведува во извештајот на тамошниот завод за статистика.

Трговскиот суфицит на Германија, пред се’ е резултат на размената со земјите надвор од евро зоната. Првата економија во евро зоната во 2013-тата година осварила прв трговски суфицит со Кина уште од обединувањето.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести