петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Германска инвестиција во Охрид ќе отвори 1.000 работни места

Германскиот инвеститор работата ќе ја почне во постоечки објект годинава, но напоредно ќе се гради и нова фабрика во зоната во охридско – струшкиот регион која исто така е во градба.

ODw-elektric500

Поврзани вести

Уште една странска компанија, „ОДВ Електрик“ од Германија, ќе инвестира во земјава 15 милиони евра и ќе отвори 1.000 нови работни места.

Германскиот инвеститор работата ќе ја почне во постоечки објект годинава, но напоредно ќе се гради и нова фабрика во зоната во охридско – струшкиот регион која исто така е во градба.

На почетокот, од компанијата најавија 100 вработувања, лица кои ќе се обучат во Германија. „ОДВ Електрик“ има деловни односи со уште една компанија која деновиве најави инвестиција во земјава, американската „Ки сејфти системс“.

ОДВ произведува делови за Порше, Фолксваген и други познати авотмобилски брендови.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести