петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Германската полиција застрела исламист во Берлин (ВИДЕО)

Припадник на германската полиција денеска во Берлин застрелаа еден маж, суден поради поврзаност со исламистички групи, откако со нож нападнал полицајка

Исламист застрелан во Берлин

Исламист застрелан во Берлин

Последни вести

Припадник на германската полиција денеска во Берлин застрелаа еден маж, суден поради поврзаност со исламистички групи, откако со нож нападнал полицајка, јави ДПА.

Како што соопшти портпаролот на берлинската полиција, органите на редот биле информирани дека маж вооужен со нож им се заканувал на минувачите во берлинскиот кварт Шпандау.

Кога двајца полицајци дошле на местото, мажот ја нападнал полицајката нанесувајќи и повреди со ножот, по што нејзиниот колега пукал во него и го застрелал.

Веднаш по инцидентот повредената полицајка е пренесена со хеликоптер во болница.

berlin

Полицијата го идентификувала напаѓачот како 41-годишен Ирачанец, кој живее во Германија од 1994 година. Тој бил поврзан со исламистички групи, поради што во 2008 година суд во Штутгард го осудил на затворска казна поради членство во терористичка организација.

По излегувањето од затвор во 2013 година, тој се преселил во Берлин. Тој морал да носи електронска ракавица за негово лоцирање, која ја извадил пред да го изврши денешниот напад.

Мотивите за нападот не се познати.

Најчитани вести