вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Германската влада усвои нацрт закон за двојно државјанство за децата на странците

Министерот вети дека непотребните бирократски пречки ќе бидат избегнати и дека за децата е потребно да имаат доказ за посетување на училишта или свидетелство за школување.

germanska vlada

Поврзани вести

Германската влада денеска усови нацрт-закон за двојоно државјанство со кој е постигнат компромис меѓу демохристијаните, канцеларката Ангела Меркел и социјалдемократите, а со што се овозможува децата на странците родени во Германија, да поседуваат два пасоша.

Според овој нацрт, децата на странците би можеле да добијат можност да ги задржат двата пасоша, доколку се родени во Германија и до 21 година во животот во Германија да поминат најмалку осум години и шест години да одат во училиште.

„Нашиот компромис на разумен начин го спроведува во пракса, нашиот коалициски договор,“ изјави министерот за правда Хајко Мас и додаде дека се работи за критериумот за двојно државјанство, односно германско, потребно е детето да пораснало и да се школувало во Германија.

Министерот вети дека непотребните бирократски пречки ќе бидат избегнати и дека за децата е потребно да имаат доказ за посетување на училишта или свидетелство за школување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести