вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Германски конвој со хуманитарна помош пристигна во Украина

C1F9F511-D000-49FF-BFB3-23F3EE08FBCE_w800_h450

Поврзани вести

Германски конвој со 112 камиони со хуманитарна помош пристигнал во Украина.

Помошта ќе биде распределена во источниот дел на земјата.

Камионите со вкупен товар од 746 тони, влегле во Украина од Полска. Хуманитарната помош треба да пристигне во центарт во близина на Киев, од каде ќе биде натоварена на камиони и упатена за Харков, за Марипољ, за Славјанск, за Запорожје и за Днепропетровск.

Во помошта има и артикли купени во Украина за околу 2,7 милиони евра, од вкупната сума на товарот која изнесува 10 милиони евра.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести