недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Германски ТВ водител призна дека го монтирал видеото на Варуфакис

varufakis_sreden_prst

Последни вести

Германски телевизиски водител призна дека го монтирал видео записот, на кој грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис покажува среден прст на неговата земја, јави ДПА, пренесе МИА.

Во видео запис објавен синоќа на страницата на јавната телевизија Цет Де Еф, Јан Бомерман, насмеан, признава дека навредливиот гест е монтиран од него. Бомерман потоа објаснува како го монтирал видео записот.

Актуелниот грчки министер за финансии е познат по острите позиции кон Грција. Во неделата вечер во политичка емисија на германската телевизија А-Ер-Де, беше објавено видео на кое Варуфакис, кој во тоа време како професор по економија, покажува среден прст на Германија на конференција во Загреб во 2013 година.

Случајот предизвика скандал, што дополнително ги затегна односите меѓу Грција и Германија. Варуфакис категорично ги отфрли ваквите обвнувања, оценувајќи го видеото како фалсификат.

ФОТО: МИА

Најчитани вести