понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Германскиот извоз расте четири месеци по ред

germanija izvoz

Поврзани вести

Извозот на Германија во ноември минатата година забележа раст четврти месец по ред, благодарениe на поголемата размена со земјите од Европската унија надвор од евро зоната.

Германија веќе почна да извлекува корист од земјите со подобро економско здравје како што е Велика Британија.

Во ноември вредноста на извозот, коригирана за сезонските варијации, порасна за 0,3 отсто, додека увозот се намали за 1,1 отсто, покажуваат податоците на Бундес бирото за статистика.

За истиот месец, експертите предвидуваа раст на извозот од 0,35 отсто, но и пораст на вредноста на увозот за 0,3 отсто. Надворешно- трговскиот суфицит во ноември изнесувал 17,8 милијарди евра, во однос на 16,7 милијарди евра во октомври, додека аналитичарите во просек предвидуваат 18 милијарди евра.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести