четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Германскиот министер за надворешни работи ја започна дводневната посета на Атина

stajnmer

Поврзани вести

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, денеска ја започна дводневната посета на Атина, пишува весникот „Катимерини“.

Се очекува Штајнмаер да се сретне со својот грчки колега Евангелос Венизелос, по што двајцата ќе одржат заедничка прес-конференција.

Пред медиумите германскиот министер го поздрави напредокот на Грција за спроведувањето на неопходните реформи. Тој истакнал дека Грција има уште долг пат до закрепнување од кризата, но истакнал дека Германија ќе продолжи да ја поддржува.

Грција вчера официјално го презеде ротирачкото претседателство на ЕУ. Грчките власти го искористија моментот за да ги заштитат напорите на земјата од закрепнувањето од шестгодишната рецесија и двата спасувачки плана, што ја чинеа над 200 милијарди евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести