вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 17

Германските левичарски партии размислуваат за обединување

Политичките ривали на германската канцеларка Ангела Меркел на денешната средба во Берлин ќе се обидат да формираат нова лево ориентирана коалиција со цел да го побеат Христијанскодемократската унија на изборите во септември в година, јави ДПА.

левичари

Поврзани вести

Околу 90 членови на Германската социјалдемократска партија, на Левите и на Зелените ќе ги разгледуваат можностите за да се спречи Меркел да освои четврти мандат, ако се обединат во коалиција.

– Не сакаме да решаваме ништо конкретно. Ќе размениме мислења за да видиме што можеме да добиеме, истакна парламентарниот лидер на Левите, Јан Корте.

Најчитани вести