четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Героски со нов гаф, препораките од извештајот на ЕК започна да ги гледа како услови

gero-5

Последни вести

Откако уредникот на „Плусинфо“ и на „Слободен печат“, Бранко Героски, ликуваше Македонија да не добие препорака, нешто за што денес беше демантиран со добиената шеста препорака на ЕК за почеток на преговори, тој направи нов гаф и на својот профил на „Фејсбук“ објави власта добила јасни услови доколку сакал препораката да остане, пишува Република.

– Јасни услови за Груевски што да прави ако сака препораката да остане!!!, напиша Героски.

gero-5

Уште поинтересно е што во текстот што го објавува подолу нема услови, туку препораки што се вообичаен сегмент од сите претходни извештаи кои ги добила Македонија. Во текстот Героски пишува дека властите треба да преземат одлучна акција и да се осврнат на загриженоста поради растечката политизација и растечките недостатоци кои се однесуваат на независноста на судството и слободата на изразувањето, за препораката да може да остане и во наредните години.

Вакви слични препораки содржат и извештаите кои ги добиваат и останатите држави. Имено, самиот извештај е материја која содржи согледувања и препораки. Таков е и извештајот на ЕК за Македонија кој и оваа година ја содржи препораката за старт на преговори.

Очигледно, Героски откако не му успеа лобирањето Македонија да не добие препорака за преговори, почна да бара услови во извештајот таму каде тие не постојат, пишува Република.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести