петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Геровски со говор на омраза и навреди, дали ЗНМ ќе реагира?

Gero profil picture(1)(1)

Последни вести

Бранко Героски, уредникот на Плус инфо, во новата колумна со насловот „Плачот на гомнарот“ повторно добро работи на говорот на омраза, како и на недоличното изразување, па така освен кучкари, џукели, курви можете да прочитате и ред други работи кои се однесуваат на неговите колеги новинари.

Тој во колумната за Плус инфо вели:

„Нешто чудно се случува. Штом дошол ред најотруениот од омраза да ни објаснува што било тоа говор на омраза. Силеџијата пред нас да цвили ко џукче. Измамникот да ни држи лекции од морал. Увлекувачот у дупе да ни глуми храброст. Курва да ни продава поштење.“

Зар е достојно еден човек кој со години го креира јавното мислење да се изразува со прост речник кој не го користат дури ни оние со најнизок степен на образование.

Героски, својот колега новинар, го „храни со гомна“, поттикнува омраза, а Здружението на новинари на Македонија или накратко ЗНМ го нема никаде да излезе во јавноста со своја реакција.

Тој понатаму во колмната вели:

„И што уште сака оваа креатура? Зошто цвили сега? Гомнарот моли да не го хранеле со гомна. Се жали дека се објавувале сатирични фотомонтажи во кои тој е главниот јунак. Бара да не го изложуваме на јавен подбив неговиот кукавичлук. Прво вели дека ќе се тепа, а после кани на маса на „јадачки”. Ма немој! Сака да му се плашиме. И да го признаеме за фраер. Како што неговите го признаа за величина, пред неколку други, кои, во крајна линија, за тоа друштво таму, навистина и се некакви величини.“

Геровски во својата колумна наведува дека, неспоменатиот колега со име, извршил низа кривични дела, но дека и се „упикува“ на власта за да не одговара за она што го направил.

„ Прави се за да го импресионира шефот и да ги заработи своите напојници – да не ја одлежи заслужената затворска казна, да добива незаслужени државни пари, да има приватно обезбедување, да има партиска војска на располагање и преторијанска гарда од неколку бедни конвертити и корумпирани пера, за од сето тоа да направи медиумска приказна и да стане најголемата надеж на пропагандата на режимот.“

Останува уште да видиме дали ЗНМ ќе има ист аршин за новинарите и ќе реагира на овие навреди и говор на омраза.

Целата колумна можете да ја прочитате ТУКА со што ќе можете да оцените дали овој начин на изразување му доликува на академски граѓанин.

Автор: Бранко Героски

Извор: Плус инфо

Најчитани вести