четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Гетце ја продава златната мундијалска копачка

1278788-27568433-640-360

Последни вести

Марио Гетце направи неверојатно хуман гест откако потврди дека на аукција ќе ја продаде копачката со која го постигна сега веќе историскиот погодок за Германија на последното Светско првенство во Бразил. Фудбалерот на Баерн Минхен го постигна решавачкиот погодок во финалето против Аргентина, а парите кои ќе бидат заработени од аукцијата ќе ги донира во хуманитарната организација „Срце за децата“.

– Копачката не е исчистена, се уште е во истата состојба како кога го напуштив стадионот во Рио. Се уште има трева на неа, не сум играл натпревари со оваа копачка, ја чувам на сигурно во мојот дом, – изјавил Гетце за „Билд“.
Германскиот фудбалер потврди дека аукцијата ќе трае седум дена и оној кој ќе понуди најмногу, ќе ја добие историската копачка, но и ќе биде дел од големата донација за организацијата која им помага на децата.

Најчитани вести