понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 65

Гевгеличани на протест „За заедничка Македонија“

Ние нема да дозволиме други да ни ја кројат државата и некој од надвор да не уценуваат со некои нивни платформи со кои сакаат да ни ја свиткаат кичмата и во сопствената земја да останеме граѓани од втор ред, истакна вечерва пред гевгеличани, внукот на Методија Андонов Ченто, Јане Ченто.

Последни вести

Силната поддршка од гевгеличани за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ продолжи и вечерва со мирен протестен марш по главните градски улици и со повик до сите македонци за обединување против обидите за разнебитување на Македонија.

Петар Трајанов од говорницата упати апел до градоначалникот Иван Франгов и до општинските советници, кои моментно заседаваат, да ја отфрлат и осудат антимакедонската платформа создадена во Албанија, што претставува директно мешање во нашите внатрешни работи и досега најгруб обид за федерализација и бинационалност, а истата порака со пригодна рецитација од сопствената стихозбирка „Вардарска рапсодија“ ја упати и поетот Кирил Кангов.

Од ден на ден гевгеличани сплотени се собираат со една единствена цел, да кажат не на туѓи платформи за редефинирање на унитарна Македонија.

– Ние нема да дозволиме други да ни ја кројат државата и некој од надвор да не уценуваат со некои нивни платформи со кои сакаат да ни ја свиткаат кичмата и во сопствената земја да останеме граѓани од втор ред, истакна вечерва пред гевгеличани, внукот на Методија Андонов Ченто, Јане Ченто.

Тој притоа повика на обединување на сите Македонци и со цврста љубов и силна верба, како што рече да ја одбраниме нашата земја затоа што ни се во опасност јазикот, химната, знамето, идентитетот и унитарноста.

Најчитани вести