вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Ги отфрли милионите за да сади компир

kompiri-500

Последни вести

Џејсон Браун своевремено беше најплатен центар во НФЛ, но се откажа од голем дел од парите, а остатокот во вложи во прозиводството на зеленчук кој го дели на сиромашните.

Браун пред пет години потпиша тригодишен договор со Сент Луис „Ремс“ вреден 37,5 милиони долари, но по две сезони го напушти оставајќи му на клубот 12,5 милиони.

Парите кои ги заработи во НФЛ ги вложил во околу 400 хектари обработлива земја во Северна Каролина и почна со производство на зеленчук.

Но, не за профит туку вишокот кој што нему не му е потребен го донира на народните кујни.

Годинава тој „вишок“ бил 23 тони компири и околу 5 тони краставици, на радост на сиромашните.

„Агентот ми рече дека ја правам најголемата грешка во животот кога се откажав од фудбалот. Јас бев уверен дека тоа не е грешка, тоа им го кажав веднаш на сите кои се сомневаа“, вели Браун.

„Љубовта е нешто најубаво што можете да им го пружите на луѓето“, рече фармерот Браун.

Најчитани вести