сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Ѓер прв финалист во Лигата на шампионите

10289794_10152234812218666_6819930642057464313_n

Поврзани вести

Ракометарките на Ѓер ќе имаат можност да ја брант титулата, откако се пласираа во финалето на завршниот турнир во Лигата на шампионит. Унгарките во полуфиналето на домашен терен во Будимпешта, немаа тешка задача со данскиот Митјиланд, совладувајќи го со 29:26 ( 16:11).

Уште од самиот старт Ѓер ја наметна својата игра, а по десет минути стигнаа до предност од три гола, пред се благодарение на одличните одбрани на Кетрин Лунде Харалдсен.

Кетрин Лунде Харалдсен беше извонредна на голот на Унгарките со 16 одбрани, додека најефикасна во триумфот беше Горбич со седум гола. Ковачич и Аморим постигнаа по пет, а Булатовиќ го завршИ натпреварот со пет голови. Во тимот на Митјиланд најефикасна беше Грот со 9 гола, додека Јоргенсен постигна осум погодоци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести