вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Ѓоковиќ експресно во второ коло на Австралија опен

5376037152d3bd4d837c3042363846_size3

Поврзани вести

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ лесно обезбеди пласман во второто коло на првиот грен слем турнир Австралија опен, откако на стартот го совлада Словакот Лукаш Лацко со 6:3,7;6,6:1.

„Единствено сервисот функционираше во првите два сета. Но, морам да кажам дека очекував ваков старт и се надевам де во следните натпревари ќе играм многу подобро”, изјави Ѓоковиќ.

Резултати – мажи: Вавринка (Швајцарија) – Голубев (Казахстан) 6:4,4:1. предадено, Јужни (Русија) – Штруф (Германија) 6:1,6:4, 6:2, Ферер (Шпанија) – Гонзалес (Колумбија) 6:3. 6:4, 6:4, Бердих (Чешка) – Недовјесов (Казахстан) 6:3. 6:4. 6:3, Додиг (Хрватска) – Карловиќ (Хрватска) 7:6, 6:3,7:6, Јанович (Полска) – Томсон (Австралија) 1:6, 4:6, 6:4, 6:2, 6:1. Робредо (Шпанија) – Росол (Чешка) 6:1. 6:7, 3:6, 7:6, 8:6 итн.

Резултати – жени: С. Вилијамс (САД) – Барти (Австралија) 6:2, 6:1. Кумкхум (Тајланд) – Квитова (Чешка), 6:2,1:6, 6:4 Лисицки (Германија)-Барони (Хрватска) 6:2, 6:1, Стосур (Австралија) – Закопалова (Чешка) 6:3, 6:4, Макарова (Русија) – В. Вилијамс (САД) 2:6,6:4,6:4 Ана Ивановиќ (Србија) – Бертанс (Холандија) 6:4,6:4, Хантукова (Чешка) – Ватсон, На Ли (Кина) – Коњух (Хрватска) 6:2,6:0, Хантухова (Словачка) – Ватсон (В. Британија) 7:5, 3:6, 6:3, Кербер (Германија) – Гајдосова (Австралија) 6:3,0:6, 6:2 итн.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести