петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Ѓоковиќ го освои Индијан Велс

Novak Djokovic

Поврзани вести

Српскиот тнисер Новак Ѓоковиќ се закити со титулата на мастерс турнирот во Индијан Велс. Тој во финалето беше подобар од Швајцарецот Роже Федерер со 3:6, 6:3, 7:6.

Ова е прва титула за вториот светски тенисер во 2014 година, а со победата во финалето му се реваншираше на Федерер за поразот на турнирот во Дубаи.

На женскиот дел од турнирот Флавија Пенета е сензационалната победничка, откако во финалетоја преслуша фаворизираната Агњешка Радванска од Полска со 6:2, 6:1. Охрабрена по победата над првата носителка Ли На во полуфиналето, искусната Пенета го одигра еден од најдобрите мечеви во својата кариера и ја декласираше Радванска.

За овој триумф Пенета ќе заработи еден милион долари и ќе се искачи на дванаесеттото место на ВТА-листата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести