четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Ѓоковиќ и Вавринка со убедливи стартни победи во Лондон

Интересен втор ден на Мастерсот во Лондон, на кој љубителите на тенисот имаа можност да бидат сведоци на два идентични натпревари - и двата траеја помалку од еден час, а завршија со резултат 2:0 (6:1 , 6:1).

djokovic

Поврзани вести

Новак Ѓоковиќ продолжи со доминацијата кога се во прашање дуелите со Марин Чилиќ, на кога ова му беше 11-ти пораз во низа од Србинот. Ѓоковиќ буквално го збриша Хрвтатот, со што уште еднаш покажа дека намерата му е сезонава да ја заврши на првото место на АТП листата.

Доколку оние најголемите оптимисти можеби очекуваа вака убедлива победа на првиот светски рекет, тогаш никој не очекуваше, па ни самиот Вавринка, дека ќе го победи петтопласираниот на АТП листата, Чехот Томаш Бердих со 2:0 во сетови, дозволувајќи му да освои само 2 гема.

Ова сигурно беше еден од најдобрите мечеви на Швајцарецот во неговата кариера, кој само потврди дека годинава се наоѓа во фанстастична форма.

Денеска на програмата се мечевите Федерер – Нишикори од 15:00 часот и Мареј – Раониќ од 21:00 часот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести