понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Ѓоковиќ на Гулбис во полуфиналето на Ролан Гарос

Србинот Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртото едноподруго полуфинале на Ролан Гарос, откаково четврт финалето го совлада Канаѓанецот Милош Раониќ со 7:5,7:6,6:4.

APTOPIX France Tennis French Open

Последни вести

Србинот Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртото едноподруго полуфинале на Ролан Гарос, откако во четврт финалето го совлада Канаѓанецот Милош Раониќ со 7:5,7:6,6:4.

Српскиот тенисер одигра совршен меч против високиот Канаѓанец со црногорско потекло, а во полуфиналето ќе ги одмери силите со Летонецот Ернест Гулбис.

Гулбис во второто четвртфинале го изненади Томаш Бердих со 6:3,6:2,6:4. Ова е прв пат Летонецот да се пласира во полуфиналето на еден гренслем турнир.

На женскиот дел од турнирот во полуфиналето ќе се сретнат Канаѓанката Емили Бушари и Русинката Марија Шарапова.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести