сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Ѓоковиќ повторно го преслуша Цонга

novak-vimbldon-bekhend-615x400

Последни вести

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ продолжи со добри игри на Вимблдон, откако во осминафиналето го елиминира Французинот Жо-Вилфред Цонга со 6:3, 6:4, 7:6.

„Имав два дена одмор, тоа ми овозможи да ги наполнам батериите и да одиграм квалитетен меч. Одиграв многу добро, но свесен сум дека како што се ближи крајот на турнирот ќе морам да ја кревам играта на уште повисоко ниво“, изјави Ѓоковиќ, кој во четвртфиналето ќе ги одмери силите со Марин Чилиќ.

Импресивно во досегашниот тек од турнирот делува и бранителот на трофејот Енди Мареј, кој рутински го совлада Кевин Андерсон со 6:4, 6:3, 7:6. Домашниот миленик за место во полуфиналето ќе се бори со Григор Димитров, кој денеска лесно ја оправда фаворитската улога против Леонардо Маер од Аргентина, победувајќи го со 6:4, 7:6, 6:2.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести