недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Ѓоковиќ преку Надал до титулата во Мајами

776116835533898ed6bf53374944518_size3

Поврзани вести

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои титулата на мастерс турнирот во Мајами, откако со доминантна игра за 84 минути го победи Шпанецот Рафаел Надал со 6:3, 6:3.

Ѓоковиќ во Мајами го одигра својот најдобар меч од почетокот на годината, со исклучок на првиот гем во мечот, сите елементи во неговата игра функционираа беспрекорно и на крајот заслужено стигна до 18 победа во 40 дуел со Надал.

За Србинот ова е втора мастерс титула оваа година, претходно победи во Индијан Велс, а четврта во Мајами по 2007, 2011 и 2012 година.

Од друга страна Надал и во четвртото финале не успеа да стигне до титулата во Мајами, претходно тој во финалните мечеви губеше во 2005 (Давиденко), 2008 (Федерер) и 2011 (Ѓоковиќ).

Титулата во Мајами е 43-та во кариерата за Ѓоковиќ, 18-та на Мастерс турнирите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести