понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Ѓоковиќ продолжува со титулите во Пекинг

djokovic

Поврзани вести

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, успеа да ја одбрани шампионската титула во Пекинг, освојувајќи ја по петти пат во својата кариера.

Србинот во финалето буквално го “збриша” Томаш Бердих со 2:0 во сетови, 6:0 и 6:2, не оставајќи му простор на Чехот ни за момент да се понадева на победа.

Со ова српскиот ас успеа да го оствари 24-то славје во низа во Пекинг, а може да се пофали и со успешни врзани победи во дуелите со чешкиот тенисер. Ова беше 16-та победа во 18-от меѓусебен натпревар со Бердих, благодарение на кое Ѓоковиќ го освои и петтиот наслов во натпреварувачката кампања.

Србинот тргна убедливо во одбраната на тронот на АТП рангирањето за сезонава, заработи 500 бодови , а следен турнир каде што ќе брани 1 000 е Мастерс натпреварувањето во Шангај.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести