петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ѓоковиќ се пласираше во четвртфинале на турнирот во Пекинг

144

Поврзани вести

Прворангираниот светски тенисер Новак Ѓоковиќ рутински обезбеди пласман во четвртфиналето од овој турнир, откако попладнево го совлада Канаѓанецот Поспишил со 2-0 во сетови.Негов противник во четвртфиналето ќе биде подобриот од дуелот меѓу Димитров и Андухар.

Ѓоковиќ рутински го доби првиот сет со 6-3, а потоа во вториот сет наиде на посериозен отпор на својот противник. Мотивираниот Канаѓанец спаси три меч топки, но потоа беше принуден да капитулира за конечни 6-3, 7-5 на овој меч. Ова беше вкупно 21. победа во низа за Новак на турнирот во Пекинг, каде Србинот брани 500 АТП-бода по освојувањето на ланската круна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести