сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ѓоковиќ се збогува со титулата на Австралија опен

Ова е прв пласман за Вавринка во полуфиналето на турнирот во Мелбурн, каде ќе ги одмери силите со Чехот Томас Бердих, кој во првото четвртфинале беше подобар од Шпанецотр Давид Ферер со 6:1, 6:4, 2:6, 6:4.

gokovic

Поврзани вести

Швајцарскиот тенисер Станислав Вавринка го направи најголемите изненадување во четвртфиналето на првиот грем слем турнир годинава Австралија опен. Тој од турнирот го елиминира четирикратниот шампион и бранител на титулата Србинот Новак Ѓоковиќ со 2:6, 6:4, 6:2, 3:6, 9:7.

Ова е прв пласман за Вавринка во полуфиналето на турнирот во Мелбурн, каде ќе ги одмери силите со Чехот Томас Бердих, кој во првото четвртфинале беше подобар од Шпанецотр Давид Ферер со 6:1, 6:4, 2:6, 6:4.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести