сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Триумфот на Ѓорческа во Врњачка Бања е главна причина за прогресот од 22 позиции на ВТА листата

Нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа продолжува со напредокот на ВТА листата, доближувајќи се до најдобрите 300 во светот.

gjorceska

Поврзани вести

Ѓорческа минатата недела успеа да слави на ИТФ турнирот во Врњачка Бања, што е главна причина за прогресот од дури 22 позиции. Таа сега е на 326-то место на ВТА листата.

За титулата во Врњачка Бања, таа освои 12 ВТА поени, а тоа беше нејзин втор трофеј оваа година и вкупно четврти во кариерата во поединечна конкуренција.

Од денеска, Ѓорческа ќе учествува на многу посилниот ИТФ турнир во Подгорица каде не е рангирана меѓу носителките. Турнирот се игра на земјена подлога, а е со награден фонд од 25 илјади долари.

Најчитани вести