среда, 28 јуни 2017  |  Вести денес: 3

Ѓорческа освои двојна круна на фјучрсот во Анталија

Мисијата е комплетна, Лина Ѓорческа ќе се врати со два пехара од фјучрс-турнирот во Анталија, кој се одржуваше изминитава недела.

Ѓорческа се закити со двојна круна на фјучрсот во Анталија

Ѓорческа се закити со двојна круна на фјучрсот во Анталија

Поврзани вести

Најдобрата тенисерка од Македонија, по победата во двојки, успеа да се закити и со титулата во поединечна конкуренција на ИТФ фјучрс-турнирот вреден 10.000 долари.

Ви финалето против 17-годишната Александра Поспелова од Русија (1026.) Ѓорческа го загуби првиот сет на овој турнир, сметајќи ги сите натпревари.

Откако отвори со 6:3, во вториот период Поспелова пружи посилен отпор и го доби со 6:4, меѓутоа во третиот Ѓорческа буквално ја „збриша„ противничката, победувајќи со 6:0.

Ова е петта титула во сингл-конкуренција за 21-годишната македонска тенисерка, трета оваа сезона. Сметајќи ги и пехарите во двојки, има вкупно 31 во кариерата.

Овој успех сигурно ќе и помогне на Ѓорческа да направи нов скок на ВТА-листата, каде што моментно е 356-та во сингл и 266-та во двојки.

Најчитани вести