недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ѓорѓиев: Европа ја зголемува старносната граница за пензионирање, Македонија нуди избор

penzioneri

Поврзани вести

Македонија на вработените им нуди избор за тоа кога ќе одат во пензија, рече на денешната прес-конференција, Александар Ѓорѓиев, портпарол на Владата на Република Македонија.

„Додека европските земји поради економската криза ја зголемуваат старосната граница за одење во пензија, Македонија преку новата реформа дава право на избор за тоа кога работникот да го заврши својот работен век. Со оваа реформа се унапредуваат работничките права“, рече Ѓорѓиев.

Според новите измени во кои се предвидени три дополнителни години за работа, мажите можат да работат до 67, а жените до 65 години.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести