сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ѓорѓиев за РСМ: Нов оглас за финансиска поддршка на младите

suleeee500

Последни вести

До 23 илјади евра кредит за самовработување и почнување сопствен бизнис може да добиојат невработените млади лица кои барем еден ден биле во евиденцијата на Агенцијата за вработување. Владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев во емисијата ПУЛТ на Радио Слободна Макеоднија обелодени дека огласот е објавен пред два дена и ќе трае до крајот на идната недела.

– Се работи за мерка за самовработување со кредитирање. Може да се организираат максимум пет млади луѓе и да добијат 23 илјади евра . Но има и мали подваријанти. Може да аплицира само едно лице и да добие 7 илјади евра. А може да се здружи со уште еден при што основниот кредитобарател би добил 7 илјади а вториот 4 или вкупно 11 илјади евра. Може да се здружи со двајца односно да се подигнат вкупно 15 илјади евра, со тројца вкупно 19 илјади евра или вкупно петмина со 23 илјади евра, рече Ѓорѓиев за ПУЛТ на Радио Слободна Макеоднија.

Ѓорѓиев вели дека условите се исклучително поволни па младите невработени лица треба да ја искористат оваа мерка.

– Условите се многу поволни. Рокот за враѓање на кредитот е 84 месеци со грејс период од 18 месеци во кој бизнисот може да се развива без опбрска за враќање. Каматната стапка е 1 процент на годишно ниво.“, доаде тој.

Со огласот се предвидува и можност за поддршка на работодавачите кои ќе вработат младо лице под 29 години од листата невработени во Агенцијата за вработување.

Секое микро или мало претпријатие кое ќе вработи лице до 29 години може да добие 4 илјади евра кредит. Максимум може да бидат одобрени средства за вработување на 3 лица или вкупно 12 илјади евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести