сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Ѓул најави промена на политиката кон Сирија

sirija-turcija-name

Поврзани вести

Турскиот претседател Абдула Ѓул синоќа најави промени на политиката на Турција во однос на Сирија , пренесе „АФП“.

За време на состанокот со турските амбасадори во Анкара, Ѓул истакнал дека гледа позитивно на ревидирањето на турската дипломатска политика и политиката во сферата на безбедноста, во согласност со ситуацијата во јужниот дел на Турција , што се граничи со сириската територија.

Претседателот додал дека властите проценуваат што може да се направи, за да бидат задоволни сите страни.

Неодамна западните сојузници на Турција ја обвинија Анкара дека ги поддржува радикалните исламистички групи, што се борат против сирискиот режим.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести