сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ѓул: Не е можно гасење на Фејсбук и Јутуб

abdula gul

Поврзани вести

Турскиот претседател Абдула Ѓул, по најавите на премиерот Реџеп Таип Ердоган, дека по локалните избори може да ги забрани Фејсбук и Јутуб, изјавил дека тоа нема да се случи.

Ердоган рече дека по локалните избори на 30-ти март во Турција би можеле да бидат забранети Фејсбук и Јутуб, кои, како што вели, ги злоупотребуваат неговите политички противници.

„Нивно исклучување не доаѓа предвид“, категоричен е Ѓул кој бил замолен да ги коментира најавите на Ердоган.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести